fbpx
Різновиди кавових дерев Ефіопії 

Різновиди кавових дерев Ефіопії 

Хоча на гірських схилах Ефіопії ростуть багато диких дерев кави, більшість сортів для експорту сьогодні є відібраними та виведеними. Пропонуємо ознайомитись з найбільш популярними з них: Куруме, Дега, Волішо та двома різновидами з регіону Гуджі.

До 1970-х років на державному рівні в Ефіопії не проводилось селекціонування сортів, а для відтворення врожаїв з року в рік фермери відбирали насіння локально. Але ситуацію змінила нищівна епідемія кавових ягід 1960-х років.  Тоді науковці заснували Сільськогосподарський Центр Досліджень регіону Джима (JARC), який почав каталогізацію кавових дерев, що продемонстрували стійкість до хвороб кавових ягід та посухи, а також високу врожайність.

Ці дослідження планувались, як національна програма для поліпшення врожайності. Але, висаджені в полях щойно виведені сорти з підвищеною стійкістю до захворювань, не приживались в кліматичних зонах, відмінних від Джими, де вони були відібрані. Науковці JARC почали робити вибірку з місцевих сортів, які вже були адаптованими до регіональних кліматичних умов та мали притаманні цьому регіону смакові профілі.

Куруме / Kurume  – один з різновидів Іргачефу. Як і у багатьох інших регіональних сортів, їх назви запозичені від назв стародавніх дерев. Дерева сорту Куруме добре плодоносять щороку маленькими ягодами. Вони розповсюджені серед фермерств у Гуджі та Гедео, що включають і Іргачеф. Іноді назву Куруме дають також іншим різновидам, виведеним JARC, за їх схожість.

Дега / Dega – інший регіональний різновид, який також походить від місцевого дерева. При спалюванні суха деревина виділяє солодкуватий аромат, схожий на запах обсмаженої кави. З амхарської (національної ефіопської) мови слово «дега» означає «прохолодна високогірна місцевість», яка також може характеризувати агроекологічні умови, де ростуть кавові дерева Дега.

Волішо / Wolisho – ще один місцевий вид з назвою від стародавніх дерев регіону Гедео та прилеглих територій. Дерево з розлогим листям  плодоносить великими ягодами, та має не стабільну щорічну врожайність.

Місцеві сорти 74110 та 74112 вивели в 1970-х роках в інституті дослідництва JARC, як сорти з гарною стійкістю до хвороб кавових ягід. Цифри «74» на початку – це каталожний номер селекції 1974 року.

Різновид 74110 вивели з оригінального «материнського дерева» в селищі Бішарі, провінція Мету, місцевість Ілуабора, регіон Оромія. JARC випустили цей сорт у 1979, перевіривши його на стійкість ягід до захворювань кавових дерев. Дерева 74110 – маленькі та компактні, мають маленькі листочки та зерна.

Сорт 74112 також походить з лісових зон Мету-Бішарі, і його також вивели стійким до хвороб та врожайним. Його деревця теж невеликі за розміром. Обидва сорти добре ростуть та плодоносять у тих кліматичних зонах, звідки походять їх материнські дерева.