fbpx

Rwanda Musasa Dukunde Kawa

Кооператив Musasa Dukunde Kawa має три мийні станції, що розташовані на суцільних високогір’ях північного заходу Руанди. Nkara, третя мийна станція кооперативу, була збудована у 2007 році з прибутків, отриманих від роботи перших двох мийних станцій Ruli & Mblima та банківської позики. Вона розташована на висоті 1800 метрів над рівнем моря та обслуговує фермерів регіону Рулі північної провінції Руанди.

“Відкривши Руанді двері у більш цінний спешелті ринок”

Велику частину успіху Musasa Dukunde Kawa можна віднести до трансформаційної програми PEARL, частиною якої вона була. Цей проект переключив фокус у руандійському кавовому секторі з історичного акценту на кількість на якісний аспект, тим самим відкривши Руанді двері у більш цінний спешелті ринок. Ця програма та її наступний проект, SPREAD, надали неоціненну допомогу дрібним фермерам Руанди у відновленні кавового виробництва після руйнівного геноциду 1994 року та світової катастрофи кави в 1990-х.

“Деякі з них повністю відмовились від кавової справи…”

Більшість дрібних виробників, з якими працює Musasa Dukunde Kawa, володіють землею менше чверті гектара, де вони вирощують в середньому лише 250 – 300 кавових дерев, а також інші продовольчі культури, такі як кукурудза та квасоля. Кооператив надає дрібним фермерам можливість об’єднувати свої врожаї та централізовано обробляти ягоди. До поширення мийних станцій, на зразок Nkara, нормою в Руанді був продаж напівперероблених ягід посереднику. Таким чином, на ринку домінував єдиний експортер. Ця система, з фокусом виключно на кількість сировини, в поєднанні зі зниженням світових цін у 1990-х роках, принесла фермерам серйозні труднощі. Деякі з них повністю відмовились від кавової справи.

“Отримують дохід принаймні вдвічі більше… 

Сьогодні ситуація зовсім протилежна. Фермери, які працюють з кооперативом Musasa Dukunde Kawa, отримують дохід принаймні вдвічі більше, ніж інші. Щороку кооператив виробляє кілька ексклюзивних партій для ринку спешелті. В перекладі з мови кіньяруанді “Musasa” означає “місце для ліжка“, а “Dukunde Kawa” перекладається як “давайте полюбимо каву”. Сама назва кооперативу звучить як заклик вирощувати каву для покращення рівня життя людей у сільських громадах. Musasa Dukunde Kawa наразі володіє трьома мийними станціями і є одним із найбільших кооперативів Руанди, налічуючи більше 2000 членів.

 

Рівень дбайливості, з яким кооператив ставиться до процесів обробки, просто приголомшує. Ягоди вручну збирають лише на момент їх повного дозрівання, і в день збору депульпують їх за допомогою механічного обладнання, сортуючи кавове зерно на три грейди за вагою.

 

 

Після депульпації кава ферментується протягом ночі (близько 12 годин), а потім, під час промиву у каналах, знову сортується за вагою (найважча – або А1 – зазвичай найкраща). Потім вологий пачмент замочують у воді протягом 1824 годин для стабілізації вмісту вологи.

“Майже все ручне сортування роблять жінки…”

Як і на більшості мийних станцій в Руанді, майже все ручне сортування роблять жінки. Це відбувається у два етапи: на накритих столах попередньої сушки та на сушильних столах. Мите зерно переміщують з бочок для ферментації на столи попереднього сушіння, де його інтенсивно сортують в тіні близько шести годин. Сенс в тому, що зелені (недозрілі) ягоди краще помітні, коли зерно вологе і тоді, коли є захист від сонячних променів. Далі кавове зерно переміщують на великі сушильні столи приблизно на 14 днів (залежно від погоди), де їх знову сортують на наявність дефектів, регулярно перевертають і захищають від дощу та сонця спеціальним накриттям, забезпечуючи як рівномірне висихання, так і видалення будь-яких пошкоджених та «дивних» зерен. Після досягнення рівня вологості 11% кава зберігається в пачменті на спеціально побудованому складі. Остаточна сушка та сортування відбувається на новому млині кооперативу в Kigali. Всю каву, що надходить сюди, також капить команда експертів кооперативу Musasa разом із Q-грейдерами свого партнера з експорту – Rwashocco.

 

Лоти, як правило, розділяють за днями збору. Ще у вигляді ягоди певний лот отримує паперовий «квиток», який слідує за ним протягом усіх стадій його обробки. Цей квиток містить дату врожаю та сорт кави (А1, А2 тощо). Наприклад, якщо партія кави називається „Лот 1-06/04 – А1“, це означає, що вона була першою партією, обробленою 6-го квітня з грейдом А1. Ця

проста, але ефективна практика є вирішальним інструментом контролю якості та забезпечує простежування лотів.

“Бонуси у вигляді домашньої худоби…” 

Окрім великого об’єму роботи, яку кооператив виконує задля покращення якості кави, вони також ведуть активну соціальну політику. Шкільні внески та медичне страхування надаються разом із тренінгами для покарщення якості та продуктивності культивування кави. Кооператив також мотивує фермерів бонусами за якісне зерно у вигляді домашньої худоби. Корови не лише виробляють продукти, що покращують раціон харчування та надають додатковий дохід фермерам, вони також забезпечують добривами плантаціі кави! Кооператив також інвестував у парк спеціальних велосипедів, які допомагають дрібним фермерам доставляти свій врожай на мийні станції кооперативу. Це не тільки полегшує фізичне навантаження на людей, а також означає, що вишню легше доставити в день збору, що суттєво відображається на якості сировини.