fbpx
Спеціальний репортаж з Ефіопії

Спеціальний репортаж з Ефіопії

Нещодавно наші партнери повернулись з вояжу до Ефіопії. Головними цілями цієї поїздки було спостерігати за

станом операцій у ключових регіонах вирощування. Для контекстуалізації врожаю

також було проведено певний моніторинг економічного та політичного напрямків. В ході робочого візиту до Ефіопії, було відвідано 25 мийних станцій у західній та південній областях.

 

Виробництво

 

За попередніми прогнозами врожай цього сезону може бути на 10-15% більшим, ніж у

2021/22. З прогнозованими аналогічними обсягами із заходу (проти 21/22), існує очікування,

що виробництво з південних регіонів може збільшитися на 20% порівняно з минулим сезоном.

Сезон збору врожаю було розпочато ще до початку грудня. Переробка ягід майже повністю завершена в

низинних районах (на висоті нижче 1600 метрів), тоді як у середніх регіонах (на висоті 1600-1900

метрів) сезон все ще в розпалі , що стосується високогірних районів (вище 1900 метрів) збір врожаю у процессі.

За винятком найвищих і менш доступних ділянок, на всіх станціях були споруджені африканські

ліжка для сушки, на яких було видно трохи вишні або парчменту.

На рівні ферм здається, що ще багато ягід, які потрібно зібрати, особливо на висотах, де на деревах можна побачити перестиглу, незібрану вишню.  Більші обсяги ягід цього сезону, є основною (широко поширеною) причиною браку збирачів ягід на полі, головним чином через зростання вартості робочої сили. У деяких регіонах

заробітна плата зросла на 33%, а в інших досягла 75% у річному обчисленні.

Ціни та економіка

 

Основне занепокоєння на місцях цього року викликають ціни на ягоди, які наразі є суттєво високими в той час, коли ціна на ICE Arabica різко впала за останні місяці. Вважається, що високі ціни на вишню викликані як мінімум такими факторами:

– Після високих цін минулого сезону, під час якого були досягнуті високі ціни реалізації, вважається, що експортери та посередники мають підвищену ліквідність.

– Для деяких сторін, але не для всіх, місцеві ціни на вишню та ринок ICE Arabica не порівнюються. Натомість кращим порівнянням і частковим виправданням вищих цін є місцеві ринкові ціни на вишню попереднього сезону, які залишаються надзвичайно високими. Крім того, зазвичай місцевий ринок зеленої кави вищий, ніж експортний

ринок у Біррі.

– Страх втратити як потенційні продажі, так і придбання наявної кави у виробників. Є побоювання, що якщо експортери уникатимуть закупівель у виробників зараз, вони можуть втратити можливість придбати їх обсяги в майбутньому.

– Постійна потреба в доларах США. Уряд Ефіопії обмежив отримання долара США експортерами до 20% від ціни продажу (80% в бірах, 20% в доларах США). Однак ці 20% все ще можуть принести значний прибуток від імпорту. Деякі експортери погодяться на продаж кави без прибутку, щоб отримати незначну к-сть доларів для подальшого

імпорту інших товарів та продажу їх на внутрішніх ринках за більшою вартістю.

На заході ціни починалися приблизно з 45 ефіопських бір (ETB)/кг, але, як повідомляється, піднялися до максимуму в 65 бір/кг. На момент візиту середня ціна становила 57 бір/кг. Ціни на півдні порівняно вищі, коливаються від 50-70 бір/кг із середніми 62 бір/кг. 

 

Високі ціни на вишню мають два основні наслідки:


– У зв’язку з вищими витратами на виробництво, дуже ймовірно, що цього сезону обсяги

митої кави скоротяться, потенційно до 30% у порівнянні з минулим роком.

– Збільшується увага до виробництва кави G1 та Specialty. Приблизно 90% відвіданих об’єктів

зосереджувалися на виробництві партій вищої якості, ніж раніше.

Незважаючи на високі ціни на вишню, не всі виробники задоволені. Деякі стримують обсяги кави в надії, що зростання цін продовжиться. Однак це неминуче призведе до надлишку продукції якості G4 і G5 місцевої обробки, які пізніше наситять ринок. Крім того, на небажання продавати впливають вищі витрати по всьому ланцюжку постачання, включаючи принаймні подвоєння витрат на паливо в більшості регіонів через припинення державних

субсидій на паливо.

Варто зазначити, що поточні високі ціни на вишню слід враховувати разом із застереженням про те, що інфляція в Ефіопії офіційно наближається до 32%, тоді як реальні обставини вказують на те, що ця цифра консервативна. Крім того, за останні 12 місяців валюта ETB девальвувала з 48 до 54 бір по відношенню до долара США, припускаючи, що офіційна ревальвація валюти може підняти цю цифру до 72.

Нарешті, високі ціни не означають, що фермери отримують найкращу ціну за свою каву. Переважно, однаково висока вартість життя означає вищий дохід не призводить до підвищення економічної стабільності.

Політична ситуація

 

Політична ситуація та ситуація з безпекою в країні після спроби врегулювання конфлікту між TPLF та урядом Ефіопії залишається складною, хоча на півночі країни помітний прогрес у досягненні миру. Зростаюча напруженість на заході ризикує порушити загальний мир.

Надходило більше повідомлень про зіткнення між ополченням Фано, яке приєдналося до Амхари, та урядовими силами та OLA/OLF. Були здійснені тисячі арештів, а також явні громадянські заворушення, що включали перекриття доріг, страйки університетів і масові протести. Ця ситуація продовжує викликати занепокоєння та постійно розвиватися.