fbpx
Смак картоплі в каві

Смак картоплі в каві

Йдеться про PTD (potato taste defect) або дефект смаку картоплі, виявлений у каві. Розглянемо детальніше дане питання:

У чому ж причина?

Дефект смаку картоплі був виявлений як природне явище в деяких сортах кави, які вирощують на території Східних і Центральноафриканських Великих озер, переважно в Руанді, Бурунді, Демократичній Республіці Конго та Уганді. Рідше зустрічається також у Танзанії, Замбії та Кенії.

Дана проблема не має ніякого зв’язку з коренеплодами картоплі.

Незважаючи на багаторічні дослідження, так і не вдалося встановити точну причину виділення даної речовини. Вчені розділяють думку, що таке явище пов’язане з місцевим видом смердючого клопа Антестія. Ця ж група вчених виявила, що кавове дерево виділяє хімічну речовину як захист від шкідників. Існує теорія про те, що причиною дефекту смаку картоплі в каві є бактерії, які отримали назву Coffeiphila (“любитель кави”). Вони виділяються, коли Астенія поїдає кавові плоди, тобто проблема існує на етапі вирощення кави. Саме даний вид бактерій дає характерний запах та смак сирої картоплі.

Наскільки ж серйозною є дана проблема?​
Це перш за все неприємний смак та запах кави. Така кава не має ніякої шкоди для організму людини, однак може спричинити певні економічні проблеми, як результат зменшення кількості споживачів даного продукту. Дефект смаку картоплі можна порівняти з підгнилим авокадо, який ви вважали доспілим чи зіпсованим затхлим вином, яке виникло через несправність пробки. З огляду на якість кави з цих районів, цей ризик є цілком виправданим. Варто зазначити, що в даних регіонах є різноманітна кава, яка має неймовірний смак, і не всі плоди мають смак та запах картоплі. На території інших країн, виробники кави також зіштовхуються з різноманітними проблемами. Часто у зв’язку з несприятливими умовами під час виробництва кави виникають такі дефекти як цвіль, виявлення зерен незрілих плодів (квакери), наявність токсичної речовини фенолу тощо. Серед врожаю кави, яку вирощують на території Коста-Ріки ведеться боротьба з наявністю квакерів протягом тривалого періоду. Деякі виробники мають більш сезонні проблеми, як, наприклад, Південна Колумбія, яка нещодавно зівштохнулась зі збільшенням фенолу в каві через несезонні дощі.

Постає питання на якій стадії виробництва кави можна виявити проблему смаку сирої картоплі.

  • Це можливо перед смаженням, але зазвичай це вимагає від людини наявності більшого досвіду та гостроти нюхових рецепторів.
  • Дана проблема стає більш очевидною після обсмажування і помолу кави.

ЧИ МОЖНА ПОЗБУТИСЯ ДЕФЕКТУ КАРТОПЛІ?
Існує ряд запобіжних заходів, які можна вжити, щоб зменшити і, можливо, одного дня усунути дану проблему.

Профілактика починається ще під час вирощування кавових дерев. Одним з перших важливих кроків є застосування інсектицидів для усунення клопа Антестіа та інших шкідників, які пошкоджують кавові плоди. Хімічна обробка та більш складні методи запобігання, на жаль, важкодоступні, особливо для дрібних фермерів у сільській місцевості.

Збереження стійкої екосистеми на фермі – завдання не з простих, але здорові дерева та хороше поводження з ґрунтом можуть значно полегшити виробництво кави. Кавові плоди, що залишилися на деревах після збору врожаю, можуть сприяти появі на них шкідників, і їх слід повністю зривати, щоб не дати клопам засісти на фермі протягом цілого року.

Звичайно, існують екологічні умови, які фермери не можуть контролювати. Клопи не люблять високі температури, вище 25 ° C (77 ° F), тому теплі, сухі, сонячні умови під час збирання врожаю допоможуть знизити дану проблему. Нажаль, у більшій частині Бурунді та Руанди основна частина врожаю збирається в середині прохолоднішого сезону дощів.

В даний час основним засобом зниження ризику PTD залишається сортування вручну після збору, відповідною технікою або за допомогою певного поєднання даних методів. Після того, як зібрані кавові плоди доставляють на станції обробки, є ряд способів, якими можна зменшити появу дефекту картоплі. Перебування плодів у воді перед обробкою кави допомагає відокремити менш щільні зерна, які можуть бути уражені комахами. Пошкоджені комахами зерна видаляються вручну під час сушіння.